Układ Słoneczny

Układ Słoneczny

admin Lipiec 30, 2012 Układ Słoneczny Brak komentarzy


Układ Słoneczny jest to układ planetarny, składa się ze Słońca oraz ciał niebieskich, które są nim z nim powiązane grawitacyjnie. Do tych ciał zaliczamy osiem planet wraz z 160 księżycami, które są znane, planetami karłowatymi i niezliczoną ilością małych ciał znajdujących się w Układzie Słonecznym t.j. meteoroidy, planetoidy, komety, oraz pył międzyplanetarny.

Zbadanymi regionami Układu Słonecznego są planety skaliste do których należą Merkury, Wenus, oraz Ziemia i Mars, a także pas planetoid, który składa się ze skalistych ciał i czterech zewnętrznych gazowych olbrzymów do których należą Jowisz, Saturn, Uran i Neptun. Drugi pas zwany pasem Kuipera, to obiekty skalno-lodowe. Za nim dysk rozproszony i heliopauza oraz hipotetyczny obłok Oorta. Odkrytych zostało także przynajmniej 5 planet karłowatych. Należą do nich Ceres, Pluton (uznawany do 2006r. za dziewiątą planetę), Haumea, Makemake i Eris, który jest największym znanym obiektem w dysku rozproszonym.

Sześć planet oraz trzy planety karłowate posiadają naturalne satelity, które zwane są księżycami. Planety zewnętrzne otoczone są pierścieniami, które składają się z pyłu kosmicznego. Poza Ziemią i Uranem wszystkie planety mają imiona nadane na cześć bóstw pochodzących z mitologii rzymskiej.

Układ Słoneczny

Formowanie i ewolucja naszego Układu Słonecznego rozpoczęły się około 4,6 mld lat temu. W wyniku grawitacyjnego zapadnięcia obłoku molekularnego, który był niestabilny zaczął się proces formowania się Słońca oraz innych gwiazd. Obecny układ cały czas podlega ewolucyjnym oraz chaotycznym zmianom. Zgodnie z przewidywaniami za ok. 2 do 5 mld lat bardzo możliwe jest, że zderza się ze sobą Galaktyka Andromedy i Droga Mleczna. W najbliższych 5 mld lat Słońce zwiększy wielokrotnie średnicę i stanie się tzw. czerwonym olbrzymem. Skutkiem tego zniszczeniu ulegną planety skaliste również Ziemia. Kolejnym etapem będzie odrzucenie przez Słońce zewnętrznej warstwy, wówczas stanie się białym karłem. Jego temperatura oraz jasność stopniowo spadną i w końcu nastąpi śmierć gwiazdy.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz